Czyszczenie łyżek


Szkoła w obiektywie


  English        
Toczenie Wyrób łyżek        

Uczniowie Gimnazjum w Uściu Gorlickim, realizując projekt "Skarbiec Łemkowszczyzny" udali się 12.04.2007 r. do miejscowego wytwórcy, który zajmuje się wyrobem drewnianych łyżek.

Podczas prezentacji zobaczyliśmy cały proces produkcji: od kawałka drewna do pięknie wyczyszczonej, gładkiej łyżki.

Dowiedzieliśmy się, że do wyrobu łyżek używano głównie drewna bukowego lub jaworowego, które było odpowiednio przygotowywane. Rzemieślnik pokazał nam narzędzia: tokarki, hebelki, ośniki, czyszczarki, "dziada", czyli specjalne siedzenie, na którym mocowano i obrabiano łyżki. Widzieliśmy foremki służące do odrysowywania wzorów łyżek, proces wycinania, obrabiania, czyszczenia produktu.

Podczas wyrobu łyżki, szczególnie podczas czyszczenia bardzo się kurzy, dlatego po chwili pan, warsztat i my też byliśmy pokryci warstewką kurzu. Nie jest to łatwa praca, wymaga zręczności, dokładności i precyzji oraz pewnego przygotowania. Nasz gospodarz uczył się tego od swoich krewnych, którzy parali się tym zajęciem, obserwował ich, podglądał i w końcu sam zaczął robić łyżki.

W warsztacie było ciepło, gdyż równocześnie suszono kolejną partię drewna do wyrobu łyżek.

Rzemieślnik prócz łyżek wykonuje również łopatki i widelce, które sprzedawane są nawet za granicą. Pytając o dochody, jakie przynosi taka praca, odpowiedział żartobliwie, że jeżeli się oszczędza to za zarobione pieniądze da się wyżyć.


Struganie łyżki ośnikiem


   Webmaster: Bogdan Matała